Jak poznat stočený tachometr?

Aby se koupě ojetého vozidla nestalo kupováním zajíce v pytli, je třeba se zaměřit především na reálný technický stav a opotřebení součásti auta. Kdo není odborníkem přes auta, měl by si k výběru přizvat někoho zkušeného, který dokáže odhalit i případné podvody. K nejčastějším nekalým zásahům patří stočení tachometru.

Na co se zaměřit

Podvodníkům se u hodně ojetého auta vyplatí při stočení tachometru vyměnit některé díly, aby svým opotřebením nevzbudily podezření. Nejčastěji jsou to:

  • mechanické části vozu, jako je spojka, katalyzátor nebo čepy kol
  • stav interiéru
  • podezření vzbuzují měněné pedály, volant, hlavice řadicí páky, bezpečnostní pásy nebo přečalounění sedadel

Pokud jsou například gumové plochy pedálu znatelně obroušené, pak má vozidlo s nejvyšší pravděpodobností najeto minimálně 150 tisíc km. Podobné je to s viditelně ohmataným či vyleštěným věncem volantu, setřenými číslicemi na hlavici řadicí páky, ošoupaným potahem sedadla řidiče, nebo poškozením potahu v místě, kde se jej běžně dotýkají bezpečnostní pásy. V takových případech má automobil reálně najeto až 300 tisíc km.

Testovací jízda

Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani případné cvakání poloos, ozývající se při zatáčení v plném rejdu. To by značilo jejich nadměrné opotřebení a reálné najetí přes 200 tisíc km. Stejnou porci kilometrů nejspíš urazilo také auto se zažloutlými a vysvícenými světlomety.

Nejhezčí jsou použité taxíky

Samozřejmě nelze paušalizovat, ovšem v autobazarech či při nákupu vozu z druhé ruky mívají některé taxíky nápadně zachovalý lak. Majitel z nich totiž před prodejem sundá ochranné fólie a lak, který byl celou dobu jimi chráněný, zůstane jako nový. Pochopitelně jsou v použitých taxících vyměněny také zřetelně opotřebované díly. Laik pozná vůz taxislužby jen těžko, ovšem mechanik, kterého si s sebou vezme, by měl ve voze najít stopy po různých zařízeních používaných v taxících.