Jaká jsou nejbezpečnější auta Evropy?

Žádné auto není absolutně bezpečné. Jsou však automobily, který jejich výrobci natolik věří, že je pošlou dokonce i na nepovinné „crash“ testy. Podle nejnovějších údajů jsou to značky Mercedes, Lexus a Hyundai. V Evropě provádí tyto testy nezávislá testovací laboratoř bezpečnosti automobilů Euro NCAP, která každoročně vyzkouší desítky aut. Test probíhá tak, že se auto rozjede proti pevné

nedeformovatelné překážce, nebo proti chodci, nabodne je na kůl nebo na překážku z boku apd., což jsou všechno simulace častých dopravních nehod.

Náročnost testů

Mnohá auta nedopadnou při testech úplně dobře, což ukázala například poslední série. Tragických výsledků dosáhly značky Jeep Wrangler a Fiat Panda. Většinou ovšem dosáhnou aut na pět hvězdiček, což znamená nejvyšší ohodnocení. Na základě bodového hodnocení se dělají tabulky těch nejlepších. Je jen škoda, že to není v Evropě tak jako v USA, kde automobilky dávají svá auta na nepovinné crash testy, aby se dostala do žebříčku Top Safety Pick+.

Čtyři kategorie, tři auta

Za rok 2018 vydala Euro NCAP výsledky v podobě Best in Class. Vyhlásila čtyři kategorie a tři modely. Ve velkých SUV zvítězil s přehledem Hyundai Nexo, který má v ochraně dospělých 91% bodů z možných, v ochraně dětí 87% a za ochranu chodců získal 90% bodů. Skvělého výsledku dosáhlo toto auto také u asistenčních systémů, a to 77 procent z možných bodů.

Zajímavostí je, že stejných hodnot dosáhl také Lexus ES, který vyhrál v kategorii velkých rodinných aut a také v kategorii hybridů a elektromobilů.

Malá rodinná auta

V této kategorii dosáhl na vrchol Mercedes-Benz třída A. Kromě asistenčních systémů, kde získal 75% bodů z možných, je toto vozidlo lepší ve všech ohledech než výše uvedené vozy. Jeho výsledky v ochraně dospělých/dětí/chodců jsou 96/91/92 procent z maximálně možných.