Mzdové podmínky v roce 2019

Znáte pojem platové tabulky? Víte, k čemu slouží? Myslíte si, že byste měli dostat za vaši vykonanou práci vyšší mzdu? Seznámíme vás se základními pojmy a dozvíte se, jaké změny nastaly v roce 2019 a kdo se může těšit z vyššího platu.

Platové tabulky

Platové tabulky 2019 se dělí na 5 tabulek a každá z nich má své platové třídy. Stručně si ukážeme rozdělení platových tabulek – zařazení se do tabulky podle vaší profese.

  • Tabulka 1 – sem patří veřejný sektor (například kuchaři, uklízeči, vrátní nebo pracovníci v příspěvkových organizacích).
  • Tabulka 2 – ta je pro všechna zaměstnání uvedená v paragrafu 303 odst. 1 zákoníku práce (policie, armáda, BIS, ČNB,…) a dále úředníci územního samosprávného celku, zaměstnanci Akademie Věd, Grantové agentury a Technologické agentury.
  • Tabulka 3 – sem spadá většina sociálních pracovníků nebo pracovníků v sociálních službách v oblastech školských zařízení, věznicích, azylových zařízení a podobně. Dále to jsou zdravotní pracovníci poskytující zdravotní služby, např. ošetřovatelé, sestry, záchranáři, porodní asistentky, fyzioterapeuti, psychologové a řada dalších.
  • Tabulka 4 – zde se řadí lékaři a zubní lékaři
  • Tabulka 5 – jedná se o tabulku pro pedagogické pracovníky -učitele

Dále je na řadě zařazení do správné platové třídy, což je docela snadné. Pracovník musí splňovat určitou kvalifikaci pro jeho pozici a dále dosáhnout alespoň předepsaného vzdělání. Platové třídy se dělí na stupně podle délky praxe a nejvyššího dosaženého vzdělání.

S příchodem nového roku došlo ke změnám i v těchto tabulkách. Platové tabulky učitelů se zvýšily o 10 % plus dalších 5 % jako pohyblivé složky, platy hasičů se zvedly o 8 %. Nejvíce si přilepší civilní zaměstnanci státních zastupitelství a to o 15.9 %. Přidáno dostanou i všichni státní zaměstnanci – a to alespoň o 7 %.

Je důležité vědět, že platové tabulky jsou uvedeny vždy v hrubé mzdě, je proto potřeba si tuto mzdu přepočítat na čistou.