Pneumatiky nebyly vždy černé

Černou barvu pneumatik bereme jako naprostou samozřejmost. Nikoho by nenapadlo, že by pneumatiky na autech měly mít jinou barvu. A přesto tomu tak vždy nebylo. Přírodní barva gumy je totiž úplně jiná a černou barvu dodává pneumatikám součást směsi, která navíc významně zlepšuje jejich vlastnosti.

Pohled do historie pneumatik

V začátcích automobilismu byly pneumatiky mnohem světlejší, než jak je známe dnes. Žádnou zvláštnosti nebyly ani bílé pneumatiky, což je dnes sotva představitelné. Firmy Michelin a Goodyear, které byly prvními výrobci pneumatik na světě a své přední pozice si drží dodnes, začaly vyrábět světlé pneumatiky, jelikož taková byla přírodní barva gumy. V počátcích výroby nebyly známy směsi a přísady, které se začaly používat až později. Podle firmy Michelin, která je jedním z největších, nejznámějších a nejuznávanějších výrobců pneumatik i v současnosti, začala výroba černých pneumatik zhruba kolem roku 1917. Tehdy se začalo s přidáváním tzv. uhlíkové černi, což byly v podstatě jemné, průmyslově vyráběné saze.

Jaký k tomu byl důvod?

Hlavním důvodem přidávání průmyslově vyráběných sazí byla snaha o zvýšení životnosti pneumatik. Podle chemického inženýra Jacka Koeniga dosahují pneumatiky bez uhlíkové černi životnost maximálně zhruba osm tisíc kilometrů. Podle ověřených zkušeností firmy Michelina je to s příměsí uhlíkové černi až desetkrát více.

Proč zrovna černá barva?

Černá barva je výhodná z několika důvodů. Vedle dostupnosti průmyslově vyráběné uhlíkové černi je černá barva užitečná i tím, že chrání pneumatiky před účinky ozónu a ultrafialových paprsků. Ty totiž způsobují popraskání gumy a snižují tak životnost pneumatik. Každý motorista ví, že objeví-li se na pneumatikách praskliny, je na čase je nahradit novými. Další výhodou černé barvy je, že pomáhá odvádět teplo z částí, které mají tendenci se za jízdy zahřívat. To znamená především z běhounu, který se zahřívá třením o asfalt.