STK nemusí projít ani na pohled bezvadný vůz

Stanice technické kontroly se pro řadu majitelů motorových vozidel staly noční můrou. Zvláště po zpřísnění podmínek průběhu technických kontrol se návštěvy v STK obávají zejména majitelé starších vozidel. Ovšem ani na pohled zcela bezvadný vůz nemusí technickou kontrolou projít. Auto může totiž mít skrytou závadu, o které majitel nemusí vědět. Nemá třeba ani vliv na provozuschopnost vozidla, ovšem technici vám vystaví tzv. závadu B, tj. závažná závada a dají vám 30 dní na její odstranění. Jedná se především o závady tachometru.

Stáčení tachometru

Od října 2018 technici na STK zjišťují, zda tachometr v minulosti neukazoval nižší počet ujetých kilometrů a zda tudíž není stočený. Pokud si kupujete ojeté vozidlo, tak si ověřte, že nemá stočený tachometr. Pokud již vlastníte auto, které jste koupili jako ojeté v bazaru nebo z druhé ruky, zkontrolujte si, zda tachometr není stočený raději ještě před návštěvou ve STK. Může se totiž stát, že se jedná o chybný zápis technika. Budete-li mít dostatek dat o stavu tachometru a budete moci prokázat, že se jednalo o chybu, můžete požádat o opravu v zápisu.

Jak zjistit údaje o stavu tachometru?

Zjistit to můžete díky systému AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz. Zde zadáte VIN svého vozidla, uhradíte 499 Kč a systém vám zobrazí dostupná data o stavu tachometru, o servisní historii vozidla, o případných haváriích, zda je auto zatíženo úvěrem nebo leasingem, zda není odcizené, jaká je jeho aktuální tržní cena a případně i jak a za jakou částku bylo v minulosti nabízeno k prodeji.

Hitparáda stočených aut

Stáčení tachometrů je stále oblíbenou praktickou některých prodejců, kteří se snaží tímto podvodným způsobem co nejvíce vydělat. Po stočení tachometru požadují o desetitisíce až statisíce více, než je skutečná hodnota auta. Hitparáda stočených aut je veřejnosti přístupná na výše uvedených webových stránkách. Zjistíte, že se nestáčejí jen běžně prodávaná auta jako jsou škodovky či fordy. V hitparádě najdete spoustu stočených aut dvanácti nejprodávanějších značek.