3 z 10 motoristů si na auto berou půjčku

Automobilů na našich silnicích přibývá jako hub po dešti. Alespoň jeden osobní automobil má v současné době v Česku již 84 procent lidí. Tři z deseti majitelů přiznává, že si na jeho pořízení vzali půjčku. Z nedávného průzkumu také vyplynulo, že přibližně každý desátý člověk u nás používá také firemní vozidlo.

Oficiální údaje ministerstva dopravy

Podle nejnovějších údajů vedených ministerstvem dopravy je v České republice registrováno již více než pět a půl milionu osobních automobilů. Pouze za uplynulý rok u nás přibylo 230 tisíc nových osobních vozidel. V porovnání například s rokem 2010 je to o celý jeden milion aut více. Protože celkový počet obyvatel od té doby vzrostl přibližně o 300 tisíc, zvyšuje se tedy hlavně počet aut na hlavu. V současnosti vychází jeden osobní automobil na dva obyvatele.

Auto na půjčku nebo na leasing?

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) zveřejnila, že v současné době dávají lidé přednost dvěma způsobům financování nákupu nového soukromého automobilu. Jednak je to spotřebitelská půjčka, a jednak spotřebitelský finanční leasing. Podle dat ČLFA, jejíž členy jsou finanční a leasingové společnosti, byl jen za první pololetí roku 2018 pro české domácnosti profinancován nákup 22 tisíc nových osobních automobilů. Celkový objem takto poskytnutých finančních prostředků vzrostl meziročně o 2,3 procenta a jejich absolutní počet dokonce bezmála o 7 procent. Jak již bylo uvedeno výše, tři z deseti majitelů nového vozu přiznali, že si na nákup auta vzali půjčku, kterou momentálně splácí.

Osobní vozidlo je pro Čechy největší investicí

Nákup nového vozu je společně s investicemi do vybavení domácnosti položkou, na kterou si Češi půjčují vůbec nejvíce. Auto je dnes již stejným spotřebním zbožím, jako ostatní vybavení domácnosti. Pro většinu lidí se auto stalo nezbytnou součástí domácnosti a mnozí si život bez automobilu již ani neumí představit. I to je důvod, proč se nákup osobního vozidla nebo jeho oprava stala důvodem, díky kterému si lidé půjčují dnes peníze nejčastěji.