Půjčku využije při nákupu auta každý třetí Čech

V současné době má v Česku alespoň jeden osobní automobil 84 procent lidí. Tři z deseti majitelů přiznali, že si na jeho pořízení vzali půjčku. Dalším zajímavým zjištěním je, že zhruba každý desátý člověk používá i firemní vůz. To vše jsou údaje zjištěné při nedávném průzkumu.

Údaje ministerstva dopravy

V Česku je registrováno něco přes 5 a půl milionu osobních automobilů. Jen za loňský rok přibylo 230 tisíc nových osobních vozidel. Přitom například v roce 2010 jich bylo o jeden milion méně. Jelikož počet obyvatel od té doby vzrostl přibližně o 300 tisíc, zvyšuje se tedy především počet aut na hlavu. Dnes vychází jedno osobní vozidlo na dva obyvatele.

Na půjčku nebo na leasing

Podle dat, která poskytla Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA ), jsou v současné době dvěma nejčastějšími způsoby financování nákupu nového soukromého automobilu spotřebitelská půjčka a spotřebitelský finanční leasing. Finanční a leasingové společnosti, které jsou členy ČLFA, jen za první pololetí roku 2018 pro české domácnosti profinancovaly nákup 22 tisíc nových osobních vozidel. Celkový objem takto poskytnutých prostředků vzrostl meziročně o 2,3 procenta a jejich absolutní počet dokonce o 6,9 procenta. Skutečnost, že si na nákup nového auta vzali půjčku, kterou momentálně splácí, přiznali tři z deseti dotázaných lidí.

Auto je pro Čechy největší investicí

Nákup nového automobilu je společně s investicemi do vybavení domácnosti položkou, na kterou si Češi půjčují vůbec nejvíce. Auto dnes představuje nezbytnou součást domácnosti a stalo se již spotřebním zbožím jako ostatní vybavení domácnosti. Jelikož si dnešní domácnosti neumí život bez auta představit, stal se nákup automobilu nebo jeho oprava dlouhodobě tím,na co si lidé dnes půjčují peníze nejčastěji.