Přišli jste o řidičák nebo rovnou o celé auto?

Spousta Čechů vyráží na svou dovolenou v tuzemsku i v zahraničí vlastním autem. Pokud by vás potkala nepříjemnost v podobě ztráty řidičského průkazu, nebo dokonce celého auta, je dobré vědět, jak se zachovat. Zapamatujte si proto následující rady a tipy:

Co udělat před cestou

Pojedete-li do zahraničí, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Mnohé pojišťovny nabízejí i sezónní havarijní pojištění. Zkontrolujte si platnost dokladů. Pokud vám ukradnou řidičák těsně před cestou, jste povinni odcizení neprodleně ohlásit obecnímu úřadu, který vám vydá potvrzení o oznámení, které platí 30 dnů. To nahrazuje řidičák, ale pouze na území ČR. Nový řidičský průkaz vám vydají do 20 dnů za 200 Kč, při expresní žádosti s poplatkem 700 Kč pak do pěti dnů.

Co když přijdete o řidičák v zahraničí

Nejprve zamiřte na místní policii a poté neprodleně nahlaste ztrátu na nejbližším konzulátu nebo velvyslanectví, kde má Česká republika zastoupení. Nový průkaz vám v cizině nevystaví, ale zařídí potvrzení o jeho krádeži. Potvrzení lze použít při případné kontrole na cestě domů. Po návratu pak nejpozději do 5 dnů předložte na policii potvrzení o krádeži a na obecním úřadu požádejte o vyhotovení nového řidičáku.

Zabavený řidičák v cizině zpět nedostanete

Zabaví-li vám v zahraničí policie řidičák v důsledku přestupku, je to obvykle na dobu určitou. Místní policie může může o vašem přestupku informovat české úřady. Řidičák bude odeslán prostřednictvím ministerstva ČR a následně předán příslušnému úřadu v místě vašeho trvalého bydliště, kde si ho můžete vyzvednout.

Vykradení auta

Máte-li auto pojištěné a škoda je vyšší než spoluúčast, musíte kvůli náhradě škody zavolat policii. Platí to i pro služební auto, nebo když máte auto na leasing. Do příjezdu policie v žádném případě s autem nemanipulujte ani do něj nevstupujte. Otevřené dveře nezavírejte ani neuklízejte střepy.

Krádež auta

Ihned kontaktujte policii, která vás vyzve k osobní návštěvě nejbližší policejní stanice za účelem sepsání protokolu o krádeži a podání trestního oznámení. K tomu jsou potřeba občanský průkaz, v cizině pas, technický průkaz, doklad o pojištění, u leasingu leasingovou smlouvu a u firemního vozu kniha provozu.